Je Coffia Cafe otvorená?

Naša nová kaviareň je otvorená a je v novej budove Apollo Nivy v Bratislave. (Predchádzajúca bola na Krasovského a tá je trvalo zatvorená). Viac info na www.coffiacafe.sk

Je káva, ktorú si objednám čerstvá?

Pražíme vo veľmi malých dávkach v rozmedzí 5 až 10 kilo na dávku. Veľmi pravdepodobne tvoju kávu vypražíme až potom, čo dostaneme objednávku. Najčastejšie pražíme v piatok, ak potrebuješ kávu rýchlo, zavolaj nám 0911278315.

Všetka vaša káva je SPECIALTY? A čo to vlastne znamená?

Áno, všetka. Označenie prémiová, gourmet alebo výberová môže znamenať všeličo. SPECIALTY je ale termín, ktorý zaviedla Specialty Coffee Association  a je to pomerne zložitý systém hodnotenia káv, ktorý prideluje alebo odoberá body na stupnici od 0 do 100. Ak má káva aspoň 80 bodov, hovoríme o SPECIALTY. Takejto kávy je zatiaľ na svete veľmi málo. Odhaduje sa, že len asi 10% dosiahne 80 a viac bodov. V našej pražiarni starostlivo pražíme a ochutnávame vzorky specialty káv doslova z celého sveta a vyberáme z nich tie najlepšie. Niekedy nie je k dispozícii viac ako malé vrece (30 kíl). My však nikdy nenakúpime kvantitu na úkor kvality, ani sa nenecháme zlákať cenou s vidinou väčšieho zisku. Chceme, aby COFFIA bola taká dobrá ako sa len dá. 

Aký je rozdiel medzi FILTER, ESPRESSO a Old School espresso?

Filter: Najsvetlejšie praženie, ktoré poskytuje najviac vôní a chutí s vyššou aciditou. Táto acidita je však ovocnej kvality, tak ako sú acidné maliny, slivky, pomaranč... V žiadnom prípade nie ocot a podobne. Najvnodnejšie na alternatívnu prípravu: Hario V60 , Chemex, Aeropress a podobne. Je možná príprava na espresso, ale je potrebné rátať s tým, že espresso aciditu ešte zvýši. 

Espresso: Tmavšie praženie ako Filter, ale stále svetlé. Vôní a chutí je trošičku menej ako pri filter pražení ale cielom je mierne redukovať aciditu aby bolo espresso príjemnejšie. Ide však o moderné acidné espresso s jemnou horkosťou. Dá sa použiť aj na alternatívne prípravy pre mierne horkejší a menej acidný výsledok.

Old School Espresso: Tmavšie praženie s cieľom znížiť acititu na absolútne minimum. Daňou za to je utlmenie vôní a chutí (oproti svetlejším praženia). Vhodné pre milovníkov horkejšej kávy s tmavšími tónmi praženia s čo najnižšou aciditou. Takisto veľmi vhodné pre automatické kávovary.  

 

Stále si nemáš odpoveď na svoju otázku? Napíš nám na info@coffia.sk alebo zavolaj 0911278315.